W prrzededniu 13 stycznia

12 stycznia uczniowie klasy 7 zwiedzali muzeum LRT. Przewodnik Rajmonda opowiedziala o wydarzeniach 13 stycznia 1991 roku. Tej nocy tysiące osób zebrały się przy strategicznych obiektach – sejmie, budynkach Litewskiego Radia i Telewizji oraz wieży telewizyjnej, by nie dopuścić do ich zajęcia przez sowieckie jednostki. 14 osób poniosło śmierć, kilkadziesiąt zostało rannych. Krwawe wydarzenia na Litwie zapoczątkowały rozpad ZSRR. Uczniowie z ciekawoścIą obejrzeli dawne aparaty telewiyzyjne i radiowe, zobaczyli, gdzie są filmowane audycje, gdzie siedzą goście, a gdzie spikerzy. Następnie uczniowie udali się na cmentarz na Antokolu, gdzie zapalili znicze poległym za wolność oraz modlitwą podziękowali za możliwość mieszkać w wolnym i demokratycznym kraju.
Uczniom towarzyszyła nauczycielka języka litewskiego O. Avižinienė oraz wychowawczyni Krystyna Witlicka.