Wycieczka do Polski i Niemiec

W dniach 18-20 kwietnia uczniowie klas 7-10 wyruszyli na trzydniową wycieczkę edukacyjną do Polski i Niemiec. Opiekowały się uczniami panie: Ala Lebiediewa, Diana Oberlan, Wioleta Radlinskaite i Krystyna Witlicka.
W pierwszym dniu wycieczki odwiedzili Wrocław – stolicę Dolnego Śląska. Poznali pięknie zaaranżowaną starówkę: Katedrę i Wyspy Piaskowe ze wspaniałymi kościołami oraz gotycką katedrą św. Marii Magdaleny z imponującym Mostem Pokuty. Spacerowali po Rynku, podziwiali domy wzniesione w stylu renesansowym, ratusz, gotycką katedrę św. Elżbiety.
Wrocław – to miasto krasnali. Jest ich w tym mieście naprawdę sporo. Podobno w 2020 r. było ich już około 360, ale ich „populacja” stale rośnie. Uczniowie mogli poznać tych małych mieszkańców miasta i dowiedzieć się, skąd przybyli do Wrocławia, jak wpłynęli na życie miasta i w jaki sposób byli symbolem oporu wobec władzy.
W drugim dniu wycieczki po wczesnym śniadaniu nastąpił wyjazd do Niemiec. Czekał na uczniów zakątek natury o wyjątkowej urodzie – Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej. Tutaj zobaczyli największą ozdobę parku – imponujące klify z piaskowca uformowane przez naturę i znajdujący się nad nimi na wysokości 194 m. podwieszony most o długości 76,5 m. Z tarasów widokowych podziwiali przepiękną panoramę doliny Łaby.
Po południu mieli wycieczkę do Drezna, zwanego ,,Florencją nad Łabą’’. Miasto zauroczyło imponującą architekturą, barokowymi pałacami i widokami o niezwykłej urodzie. Przespacerowali się po tarasie Bruhla – „Balkonie Europy”, zobaczyli odrestaurowaną Katedrę Najświętszej Marii Panny i Pałac Królewski oraz słynną Operę Sempera, w której pracowali Bach, Weber i inni znani muzycy i kompozytorzy. Zobaczyli także barokowe arcydzieło Augusta ego poznali „Złotego Jeźdźca” – jeden z najpopularniejszych zabytków miasta.
W trzecim dniu wycieczki odwiedzili Stare Miasto w Łodzi. Pospacerowali po historycznej dzielnicy fabryk tekstylnych, która została przekształcona w nowoczesną strefę rozrywki, wzdłuż jednego z najdłuższych deptaków w Europie, ul. Piotrkowskiej, gdzie zobaczyli pałace najbogatszych niegdyś fabrykantów.
W drodze powrotnej uczniowie nie tylko dzielili się swoimi wrażeniami, ale również rozliczali się z pracy ,,domowej’’ zadanej w czasie wycieczki. Nastąpiło wyłonienie zwycięzców, kto najwięcej sfotografował we Wrocławiu krasnali, a w Dreźnie koni. Uczniowie zaśpiewali na melodię ,,Hej, sokoły’’ ułożone przez siebie teksty, przekazujące najciekawsze momenty wycieczki. Wszystkie zadania zostały wykonane przez uczniów na celująco.