Dwa pierwsze miejsca w konkursie ,,Słynni Polacy”!

W grudniu nasze gimnazjum brało udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Akademia historii i kultury polskiej – warsztaty z języka polskiego” realizowanym przez Fundację Pomoc „Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. W ramach tego projektu odbył się konkurs ,,Słynni Polacy” dla uczniów z 20 szkół polskich z Litwy, Kazachstanu i USA. Tematem przewodnim konkursu były osoby związane z polską kulturą a szczególnie patroni roku 2023 m.in. Jan Matejko, Aleksander Fredro, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer oraz Mikołaj Kopernik oraz wydarzenia rocznicowe, takie jak 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego.
Niezmiernie się cieszymu, że zwycięzcami zarówno młodszej jak tez i starszej grupy są nasi uczniowie!
W grupa młodszej I miejsce zdobył Aronas Szpakauskas. Niekonwencjonalnie podszedł do tematu , wykazał się wspaniałą wyobraźnią i ciekawą interpretacją, która sprawiła, że odbiorca zastanawia się nad postacią Mikołaja Kopernika i dokonanych przez niego odkryć. Wibrująca energia dzieła jest bardzo przyjemna.
W starszej grupie I miejsce zdobyła Emilija Pozlewicz. Praca „Gloria victis Elizy Orzeszkowej” jest nie tylko pięknym hołdem złożonym bohaterom, poległym w Powstaniu Styczniowym, jest również ukłonem złożonym przed Elizą Orzeszkową, polską pisarką, nominowaną w 1905 r. do nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Ogromny potencjał pracy w kontekście omawiania wydarzeń, postaci oraz dzieł polskiej kultury sprawia, że dzieło zdecydowanie wyróżnia się spośród innych. Wielkim atutem pracy jest oryginalność techniki, pomysłowość, estetyczność wykonania pracy, pracochłonność, a także dobór barw.
Dzisiaj do zwycięzców dotarły nagrody. Dyrektor gimnazjum gratulowała uczniom zwycięstwa oraz wręczyła nagrody rzeczowe w postaci tabletów marki Samsung. Gratulacje Aronasowi i Emilii!