Wycieczka edukacyjna: ,,Ciekawostki Żmudzi”

19 października 42-osobowa grupa uczniów klas 8, II G – IV G pod opieką wychowawczyń Ali Lebedewej i Tatiany Korzeniewskiej oraz dyrektora gimnazjum Małgorzaty Radziewicz wyruszyła na wycieczkę edukacyjną na Żmudź. Znajomość ze Żmudzią młodzież rozpoczęłą od Pałacu Ogińskich w Płungianach (lit. Oginskių rūmai Plungėje) – neorenesansowy pałac zbudowany na zlecenie ks. Michała Ogińskiego. Jego projekt sporządził Karol Lorenz lub Friedrich August Stüler. W niepodległej Litwie pałac przekształcono w siedzibę Muzeum Sztuki Żmudzkiej (Žemaičių dailės muziejus).Pałac jest jednopiętrowym budynkiem zbudowanym na planie prostokąta. Na jego tyłach znajduje się dziedziniec z okrągłym basenem i fontanną. Obok budynku zbudowano neogotycką stajnię oraz dwie negogotyckie oficyny. Jedna z nich mieściła służbę pałacową, w drugiej w latach 1873–1902 ulokowana była szkoła muzyczna, w której nauki pobierał m.in. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1889–1902). Pałac otacza park krajobrazowy z końca XVIII wieku rozlokowany nad Bobrugą, w którym znajduje się oranżeria będąca kopią florenckiego Pałacu Vecchio

Wycieczkę po Żmudzi młodzież kontynuowała w Muzeum Zimnej Wojny we wsi Ploksciai położonej na terenie Żmudzińskiego Parku Narodowego. Dawna podziemna baza rakietowa, wybudowana w 1960 roku przez Sowietów, jest nowo otwarta po przebudowie. Znajduje się w niej Muzeum Zimnej Wojny. Uczniowie zwiedzili podziemny labirynt silosów rakietowych i uzyskali wiedzę na temat okresu zimnej wojny, strategii propagandowych, konsekwencji wybuchów jądrowych i życia w bazie wojskowej.

Następnie wycieczkowicze zatrzymali się nad jeziorem Plateliai. Legendarne jezioro Plateliai i jego okolice należą do najpiękniejszych Zakątki Żmudzi. Taras widokowy na jezioro oferuje wspaniały widok na odległe jezioro i 7 wysp. Uczniowie zwiedzili również Telsze, stolicę Żmudzi, miasta położonego na siedmiu wzgórzach, zobaczyli katedrę w Telszach, na której drzwiach przedstawiona jest historia chrztu żmudzkiego, usłyszeli o żmudzkim pochodzeniu i starożytnych opowieściach o niedźwiedziach, zapoznali się z historią telszańskich Żydów.

Do domów uczniowie wrócili póżno wieczorem trochę zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wrażeń!