Realizacja projektu, czyli jak powstawał film edukacyjny: ,,Poznaj gwiazdy herbu Mickun“

Ostatnie tygodnie nauki w gimnazjum uczniowie klasy IIIg poświęcili realizacji projektu, którego wynikiem stanie się film edukacyjny pod tytułem ,,Poznaj gwiazdy herbu Mickun“. Będzie to przydatna pomoc dla przyszłych pokoleń dzieci i młodzieży chętnych pogłębić wiedzę o symbolicznych siedmioramiennych złotych gwiazdach umieszczonych na herbie Mickun oraz emblemacie mundurka gimnazjalnego. Właśnie one stały się inspiracją do nakręcenia filmu o trzech osobowościach, trzech symbolicznych gwiazdach – Juliuszu Słowackim, Auguście Ludwiku Bécu i Stanisławie Morawskim. W ramkach realizacji projektu ekipa filmowa w składzie uczniów klasy III g 8 czerwca wyruszyła w podróż śladami słynnych osobowości. Zdjęcia do filmu odbywały się na terenie jednej z czterech nekropolii narodowych Cmentarzu Rossa w Wilnie, gdzie wśród wielu wybitnych postaci pochowany jest również August Ludwik Becu oraz ojciec Juliusza Słowackiego Euzebiusz Słowacki. Twórcy filmu w międzyczasie rozliczyli się z pracy domowej z historii, prezentowali swą wiedzę na temat licznych postaci historycznych pochowanych na Rossie. Nauczycielka metodyk hitorii Pani Wacłała Szuksztul oceniła oraz poszerzyła horyzonty wiedzy gimnazjalistów, uzupełniając ich odpowiedzi różnorodnymi ciekawostkami historycznymi. Następnie ekipa filmowa przeniosła się na Starówkę Wilna, a mianowicie na dziedziniec Juliusza Słowackiego na ul. Zamkowej, na tereny Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie studiował Juliusz Słowacki oraz Stanisław Morawski, zaś August Becu był profesorem UW. Kolejny dzień filmowania został poświęcowny na wyjazd do Ustronia (Jundeliškės), gdzie ostatnie lata życia spędził Stanisław Morawski oraz do Niemajun, gdzie jest pochowany. Uczniom udało się sfilmować dworek Morawskich, drewnianą kaplicę, w której znajduje się grób Stanisława Morawskiego oraz neogotycki kościółek, na którego budowę Morawski spisując testament ofiarował 1500 srebrnych rubli. Jeszcze jeden dzień filmowania upłynął przy Litewskiej Bibliotece Narodowej im. M. Mażwidasa i Litewskiej Akademii Nauk, gdzie przechowaują siękopie rękopisów Stanisława Morawskiego, a także dzieła Juliusza Słowackiego. Uczniowie mieli okazję również skorzystać z wycieczki edukacyjnej w Billiotece im. M. Mażwidasa, zwiedzili wszystkie dostępne sale, prowadzili dyskusje z przewodnikami oraz rozważli na temat przyszłych studiów oraz możliwości korzystania z Biblioteki Narodowej. Jednym z najważniejszych obiektów filmowania stały się oczywiście Mickuny, a mianowicie kościół, przy którego wyświęceniu w 1826 r. był obecny Juliusz Słowacki, a także dworek, w którym urodził się Stanisław Morawski oraz piękne okolice Mickun, które kiedyś były posiadłością Augusta Becu, ojczyma Juliusza Słowackiego, do którego na wakacje do Mickun przyjeżdżał młody Julek.

Na realizację projektu uczniowie klasy III G poświęcili sporo czasu i włożyli niemało twórczej pracy. Oprócz szczegółowego splanowannia wyjazdów na miejsca filmowania gimnazjaliści musieli nauczyć się sporo tekstów na pamięć, znaleźć niezbędną informację, pogłębić wiedzę z historii, geografii, literatury, kształcić zdolności reżyserskie, a najważniejsze nauczyć się współpracować w grupie. Sporo czasu należało poświęcić na montowanie filmu, czym zajął się Artiom Abulfatow. Wielu rzyczy należoło się nauczyć, przydała się wiedza i nawyki z technologii informatycznych. A więc, projekty takiego typu korzystnie wpływają na rozwój młodej osobowości i mają prawo bytu! Już niedługo film będzie mogła obejrzeć cała społecznośc gimnazjum.