XXXII Olimpiada Literatury i Języka Polskiego w rejonie wileńskim

9 lutego miała miejsce rejonowa edycja XXXII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, której mottem stały się słowa Julii Hartwig: ,,Czyż nie istniejemy dzięki temu, co nas różni, dzięki odwadze różnienia się”. W pierwszym dniu olimpiady uczniowie przystąpili do pisemnych eliminacji, a 10 lutego odbędą się ustne.
Tegoroczna olimpiada po raz pierwszy przebiega zdalnie na platformie Classroom. Przygotowanie strony technicznej olimpiady powierzono Gimnazjum w Mickunach. O 8.30 wszyscy uczestnicy i Komisja Sprawdzająca spotkali się w ogólnym pokoju. Odbyło się uroczyste otwarcie. Dyrektor Gimnazjum w Mickunach Małgorzata Radziewicz serdecznie powitała wszystkich miłośników i znawców języka ojczystego. Podkreśliła, że Olimpiada Literatury i Języka Polskiego może pochwalić się piękną i długą tradycją, która od lat pozwala rozwijać polonistyczne zainteresowania młodzieży.
XXXII Olimpiada Literatury i Języka Polskiego jest poświęcona wielkiemu wydarzeniu – Konstytucji 3 Maja. W tym roku Polska i Litwa obchodzi 230. rocznicę jej uchwalenia. Dyrektor przypomniała, że to była pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja, na owe czasy bardzo postępowa ustawa. Konstytucja stała się uwieńczeniem wysiłku wielu wybitnych osobowości, wielkich patriotów. Dyrektor życzyła, by radość i duma z osiągnięć przodków napełniła serca uczestników, by start był łatwy, pióro lekkie, tematy nietrudne, a wypowiedzi piękne. Członkom Komisji Sprawdzającej życzyła owocnej pracy i satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Część artystyczną przedstawili uczniowie Gimnazjum w Mickunach.
Po ceremonii otwarcia głos zabrała Przewodnicząca Komisji Sprawdzającej Bożena Bieleninik. Krótko przypomniała historię olimpiady, jej początki. Również przedstawiła skład komisji, do której weszły: Beata Polakowska, Helena Streła, Lolita Palkowska-Trumpakais, Regina Iwaszko, Irena Karpavičienė, Danuta Czerniawska, Alicja Rosowska, Kristina Stankevičienė. Przewodnicząca zapewniła, że komisja w ciągu dwóch dni wyłoni ,,perełki”, które będą reprezentować rejon wileński na krajowym etapie olimpiady.
Do rejonowej olimpiady zakwalifikowało się 22 uczestników, wśród których znalazło się dwóch śmiałków z 10 klasy. Było trochę stresująco technicznie, ale daliśmy radę! Teraz trzymamy kciuki i czekamy na wyniki.

Koncert