Udział w III Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafecie Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

W dniach 12 – 15 września 2019 r. uczniowie IG – IVG kl. naszego gimnazjum pod opieką pań Ali Lebiediewej i Krystyny Witlickiej wzięli udział w III Ogólnopolskiej Młodzieżowej Sztafecie Szlakiem Żołnierzy Wyklętych.
Program pobytu na Mazurach był bogaty i ciekawy. W czasie tego pobytu nasza młodzież miała możliwość poznać dzieje Polski z różnych okresów historycznych. Uczniów zauroczyła legenda powstania kościoła św. Lipki, a także architektura i malarstwo tej świątyni. Udało się posłuchać pięknego koncertu muzyki organowej. Niezapomniane wrażenie sprawiło wieczorne zwiedzanie przy świetle księżyca i gwiazd największej twierdzy na Mazurach – Twierdzy Boyen, która odegrała decydującą rolę w czasie I wojny światowej. Uczniowie mieli też możliwość obejrzeć Wilczy Szaniec – wojenną kwaterę Adolfa Hitlera. Atrakcją dla młodzieży był ponad dwugodzinny rejs statkiem po najpiękniejszych jeziorach Mazur. Uczniowie w czasie tego wyjazdu mieszkali w Giżycko, inaczej zwanym stolicą żeglarską Polski. Wieczorami przy ognisku z kiełbaskami można było poznać swoich rówieśników przybyłych na Sztafetę z różnych zakątków Polski, jak również z Litwy.
Jednak podstawowym celem wyjazdu było poznanie wiedzy z najnowszej historii Polski. III Ogólnopolska Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych była poświęcona tym, kto oddał życie za ojczyznę. W roku bieżącym 17 września przypada 80. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Uczniowie wysłuchali wykładu prof. dr hab. Romualda Szeremietiewa o znaczeniu walk Żołnierzy Niezłomnych dla przyszłości Polski. Michał Ostapiuk przedstawił treść książki ,,Komendant Bury’’, w której ukazał postać Romualda Rajsa (Burego), dowodzącego 3. Brygadą Wileńską. W czasie wystąpienia były wspominane różne miejsca Wileńszczyzny, gdzie odbywały się starcia z sowietami, jak też była wymieniana nasza miejscowaość, co sprawiło przyjemność i wywołało dumę.
W niedzielę w kościele w Wydminach uczniowie wzięli udział we Mszy Św. w intencji poległych za ojczyznę. Przy kościele w 2014 r. został odsłonięty pomnik Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, przy którym po Mszy Św. odbyła się uroczystość złożenia kwiatów .
W sztafecie wzięło udział 19 drużyn, z nich 4 z Litwy. Uczestnicy Sztafety mieli pokonać w sumie odległość 25 km, podzielonych na 17 odcinków po 1,5 km – 1,8 km. Przed Sztafetą odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zniczy przy Panteonie Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.
Nie było drużyn przegranych, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i koszulki, a drużyna puchar. Na pożegnanie na uczestników Sztafety czekała kuchnia polowa.
Ten wyjazd i udział w Sztafecie dostarczył naszym uczniom wiele przyjemnych wrażeń, wzbogacił ich duchowo i był piękną lekcją historii Polski.