Festiwal edukacji w Pałacu Władców: Szukaliśmy wspólnych puktów odniesienia

Rysowanie Słupów Giedymina i herbów dynastii Jagiellonów czy ozdabianie talerzy według wzorów dawnych manufaktur to tylko niektóre z zadań, które wykonywali uczniowie szkół Wileńszczyzny w ramach Festiwalu edukacyjnego uczniów, muzeów i muzealników Puelli Magni Ducatus Lituaniae. Tematem projektu były tożsamość obywatelska, wielokulturowość i historia Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wspólne wartości kulturowe Litwy i Polski.
„Jest to festiwal edukacyjny, skierowany do muzealników, nauczycieli, pedagogów i uczniów. Chodziło o to, żeby się wszystkim razem spotkać, żeby mówić o tożsamości, patriotyzmie, próbować poszukać wspólnych punktów odniesienia. Dla uczniów to ciekawa możliwość nauki poza ławką szkolną, dla nauczycieli szansa na nawiązanie nowych kontaktów. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Dzieciaki były zachwycone i zajęciami, i możliwością obcowania z edukatorami z Polski.
W zorganizowanym po raz pierwszy projekcie wzięli udział uczniowie z polskich i litewskich szkół Wileńszczyzny – między innymi z Mickun, Jęczmieniszek, Niemenczyna, Podbrodzia, Dziewieniszek.
Podczas warsztatów z polskii edukatorami uczniowie poznali postać Anny z Sanguszków Radziwiłłowej – wielkiej księżnej litewskiej, kanclerzyny wielkiej litewskiej, która prowadziła aktywną działalność gospodarczą – zakładała manufaktury, huty szkła i szlifiernie, produkcję sukna.
„Zajęcia były połączone z częścią warsztatową, gdzie dzieci mogły malować po przekalkowaniu te wzory, które produkowała manufaktura Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.
Uczniami klasy siódmej opiekowała się wychowawczyni, nauczycielka metodyk geografii oraz kierownik zajęć krajoznawczych – Tatiana Korzeniewska.