Wycieczka do Skansenuw Rumszyszkach

1 czerwca,w Dniu Dziecka, uczniowie gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Skansenu w Rumszyszkach koło Kowna. Jadąc z niepokojem obserwowaliśmy deszczowe chmury, ale na miejscu pogoda można powiedzieć, że dopisała.

Skansen ma ogromne terytorium , jest największym muzeum etnograficznym pod odkrytym niebem na Litwie. Zaczęliśmy zwiedzanie od regionu Żmudź. Zaglądaliśmy do chat z typowymi sprzętami domowymi, narzędziami i ozdobami, używanymi na Litwie w dawnych czasach. Spacerując mijaliśmy stodoły, spichlerze, stajnie, obory i młyny, podczas gdy pani przewodnik opowiadała o życiu dawnych mieszkańców.

Uczniowie i nauczyciele mogli wykazać się zręcznością, siłą i szybkością podczas programu edukacyjnego „ wiejskie zabawy młodzieży”. Wesoło bawiliśmy się podczas zawodów na wbijanie gwoździa na czas, chodzenia w trójosobowych grupach na drewnianych „ nartach” . Z wielkim apetytem wspólnie zjedliśmy przygotowane przez mamy kanapki.

Następnie poszliśmy do miasteczka, gdzie w niektórych budynkach mieszczą się warsztaty przedstawiające rzemiosła dawnych Litwinów, instrumenty pracy oraz stare narzędzia rolnicze. Każdy mógł kupić gościniec do domu – w sklepiku koło piekarni sprzedawano pyszne ciastka.

Wycieczka dała uczniom możliwość pogłębienia wiedzy z historii naszego kraju oraz poznania tradycjii zwyczajów z dawnych czasów.