Wioleta Radlinskaitė z Gimnazjum w Mickunach zajęła trzecie miejsce na XXVIII Olimpiadzie Języka Polskiego na Litwie.

W piątek w Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole (rejon wileński) odbyła się uroczystość końcowa XXVIII Olimpiady Języka Polskiego na Litwie. Po dwóch dniach wytężonej pracy, eliminacjach pisemnych i ustnych, uczestnicy zmagań polonistycznych dowiedzieli się, kto zgarnął laury.
„W bieżącym roku jest mniej uczestników olimpiady, ale to o niczym nie świadczy. Chciałabym podkreślić, że językowo prace w tym roku są lepsze. Mniej zdarza się niezręczności stylistycznych, mniej lapsusów językowych. To wrażenie wszystkich członków komisji. Na przykład dosyć wysoki poziom odpowiedzi ustnych. Niektóre odpowiedzi są wybitne” – podsumowała tegoroczną olimpiadę przewodnicząca komisji oceniającej dr Terasa Dalecka z Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego.
Spośród 24 finalistów komisja oceniająca wyłoniła 6 laureatów i 4 wyróżnionych. Wszyscy oni będą reprezentowali Litwę na Olimpiadzie Języka Polskiego i Literatury w Polsce, która odbędzie się 4-8 kwietnia w Konstancinie pod Warszawą.
W imieniu organizatorów dyplomy i medale wręczyli zwycięzcom dyrektor i metodyk Litewskiego Centrum Nieformalnej Oświaty Uczniów – Algirdas Sakevičius i Dina Mackiewicz oraz specjalistka z Ministerstwa Oświaty i Nauki Ona Čepulienienė.
Uroczystość zgromadziła nie tylko uczestników oraz nauczycieli, którzy przygotowali ich do udziału, ale też wielu gości. Bo nie przypadkowo olimpiada polonistyczna nazywana jest na Wileńszczyźnie świętem mowy ojczystej.
Złożyć życzenia olimpijczykom przybyli również, między innymi, starosta sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė, mer i wicemer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz i Jadwiga Sinkiewicz, wicemer rejonu trockiego Maria Pucz, radna miasta Wilna Edita Tamošiūnaitė, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski i in.
Laureaci:
I miejsce
Marta Faustyna Chmielewska z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli (naucz. Łucja Minowicz)
Elżbieta Geben z Gimnazjum im. Jana Pawła II (naucz. Anna Jasińska)
Sebastian Salwiński z Gimnazjum im. Jana Pawła II (naucz. Anna Jasińska)
III miejsce
Alina Turkot z Gimnazjum im. M. Balińskiego w Jaszunach (naucz. Krystyna Turkot)
Aneta Kurowska z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie (naucz. Łucja Minowicz)
Wioletta Radlinskaitė z Gimnazjum w Mickunach (naucz. Krystyna Witlicka)
Daniel Bogdziewicz z Gimnazjum w Ejszyszkach (naucz. Wacława Iwanowska)
Saulius Andrukonis z Gimnazjum w Ejszyszkach (naucz. Wacława Iwanowska)
Milena Sinkiewicz z Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Landwarowie (naucz. Lilija Kondratowicz)
Karolina Pietrusewicz z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie (naucz. Ilona Herman)
Laureaci i wyróżnieni będą reprezentowali Litwę na olimpiadzie polonistycznej w Polsce.
Gratulujemy Wiolecie oraz Krystynie Witlickiej, starszemu nauczycielowi języka polskiego!