Lekcja folkloru u etnolog Grażyny Kadžytė

3 marca uczniowie klasy 8 i IG pod kierownictwem nauczycielki metodyk języka litewskiego O. Avižiniene wyruszyli do Instytutu Literatury Litewskiej i Folkloru, który znajduje się w Domu Wilejszów. Etnolog Grażyna Kadžytė opowiedziała o budynku oraz odbywających się w nim imprezach i ich znaczeniu dla mieszkańców Wilna. Tu odbywały się spotkania stowarzyszeń, tu została założona drukarnia, wystawa prac twórczych M. K. Cziurlonisa i A. Żmuidzinawicziusa.

Uczniowie usłyszeli jak kiedyś i jak teraz zapisywany jest folklor, wertowali rękopisy. Szczególnie ciekawie etnolog opowiadała o motywach czarującej baśni litewskiej ,,Egle – Królowa Wężów“ w twórczości innych narodowości, o przysłowiach i ich odpowiednikach w większości językach świata. Dzięki tej lekcji uczniowie pogłębili wiedzę z dziedziny folkloru i być może z większą motywacją zaczną sięgać po ludową twórczość.